GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 8214344
*
nr 821 4344
Porslin
2-del, bland annat. majolika, , längd: 20-30
Kondition: skador
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 april 2013
kl 18:57:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/4 12:14:12
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika porslin
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45
-
8069 Vaser
2 st, porslin, bemålade. Höjd: 27-31 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:53
*
Porslin
Kondition: skador
nr 821 4344
Porslin
2-del, bland annat. majolika, , längd: 20-30
Kondition: skador
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 22 april 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 22/4 12:14:12 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika porslin
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45 -
8069 Vaser
2 st, porslin, bemålade. Höjd: 27-31 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:53



